Chrome ve Edge Kullanıcıları Artık Sekmeleri Kaybetme Konusunda Endişelenmek Zorunda Kalmayacak

Microsoft, kullanıcıların yararına olacak olan Edge tarayıcı için yeni bir özellik duyurdu. Şirket, bir oturum çöktüğünde veya kazayla kapatıldığında devreye giren tarayıcıların sekme tutma olanaklarını iyileştirme sözü verdi. Kullanıcıların kaybolan sekmeleri geri yüklemeleri ve bıraktıkları yerden devam etmeleri genellikle basittir, ancak sekme saklama özelliği bazen değişken olup veri kaybına yol açar.

İLGİLİ HABER

Bunun olma riskini sınırlamak amacıyla Microsoft, Chromium’daki sekme saklama mimarisinde değişiklikler yaparak Edge ve Chrome kullanıcılarının bu özellikten faydalanmasını sağlayacak.

Chrome ve Edge Güncellemesi

HTML tabanlı Edge Legacy’den yeni Chromium tabanlı Edge’e geçişinden bu yana Microsoft, açık kaynaklı Chromium projesine düzenli olarak katkıda bulunuyor. Örneğin bu yılın başlarında şirket, Google Chrome’un Windows 10 Eylem Merkezi’ndeki bildirimler aracılığıyla doğru web sayfasını açmasını engelleyen bir hata için bir düzeltme uyguladı. Microsoft ayrıca, daha sonra kullanım sırasında Chrome tarafından tüketilen pil ve bellek miktarını en aza indiren bir Chromium güncellemesine katkıda bulundu.

Chromium’a en son eklenmesi, platformun daha önce yalnızca iki tane tutabildiği daha fazla sayıda oturum dosyasını depolamasına izin verecek ve bu da bir çökme durumunda sekme verilerinin kaybını önleyecektir. “Bu değişiklik, her oturum türü için değişken sayıda dosyanın depolanmasına izin veriyor. Bu, sekme kurtarılan sekme verilerinin uzun ömürlülüğünü ve kullanışlılığını artırmaya yardımcı oluyor ”diye açıkladı firma.

Değişikliklerin tam olarak ne zaman geleceği şu an için bilinmiyor, ancak düzenli değişiklik günlüğü güncellemeleri Chromium Gerrit sayfasında mevcuttur.

Sekme tutma yükseltmesi, artık Internet Explorer’ın kullanımdan kaldırılmasının ardından şirketin tarayıcısı olan Microsoft Edge tarayıcısına yapılan ince ayarlar serisinin en sonuncusu .

Geçtiğimiz haftalarda Edge kısa süre önce dahili bir fiyat karşılaştırma aracı (Amazon Prime Day), güvenli bir şifre oluşturucu , yeni bir ekran görüntüsü yakalama sistemi ve daha fazlasını kavuştu.