Google, Android 12 İşletim Sisteminde WireGuard VPN Protokolü Kullanabilir

WireGuard’ın bu yılın başlarında piyasaya sürülmesi, uzun zamandır VPN endüstrisinin başına gelen en büyük şeylerden biriydi ve şimdi Google, Android’in bir sonraki sürümüne WireGuard ekledi.

Edge Security’den Jason A. Donenfeld tarafından oluşturulan WireGuard, kullanıcılara en üst düzeyde gizlilik, güvenlik ve hız sağlamak için son teknoloji kriptografi kullanıyor. Yeni protokol, mevcut VPN protokollerinden daha hızlıdır ve ayrıca OpenVPN’in 100.000 satırlık koduna kıyasla yalnızca 4.000 satır kod içerir, bu da incelemeyi ve denetlemeyi kolaylaştırır.

Protokolün 1.0.0 sürümünün Mart ayında yayımlanmasının hemen ardından, Linux çekirdeğine eklendi ve Linus Torvalds tarafından Linux 5.6’da kullanıma sunuldu . Android aynı zamanda Linux tabanlı olduğundan, Google’ın mobil işletim sistemine yerel WireGuard desteğini Android 12’nin Linux Kernel 5.4 ağacına ekleyerek getirmek isteyeceği mantıklı geliyor.

WireGuard’ı Android’e Ekleme

Her yeni Android sürümünde Google, Linux Kernel sürümünü “Android topluluğunun ilgisini çeken, ana hat veya Uzun Süreli Desteklenen (LTS) çekirdeklerle birleştirilmemiş yamalar” içerecek şekilde çıkartır. Bu çekirdekler, Android  Common Kernels olarak bilinir ve Android cihazlarla birlikte gelen Linux çekirdeğini oluştururlar.

Google, Android’in yeni sürümlerini yayınladıkça, arama devi birkaç Linux çekirdeği yayınını desteklemektedir. Örneğin, Linux Kernel 4.14 ve 4.19 sürümleri Android 11’deyken, 4.19 ve 5.4 sürümleri Android 12’ye dahil edilecektir. Günümüzün amiral gemisi Android akıllı telefonları, Linux Kernel 4.19 üzerinde çalışır ancak Android 12’nin yaklaşan sürümüyle, yeni cihazlar WireGuard desteğini içeren Linux Kernel 5.4 üzerinde çalışacaktır.

Son zamanlarda, Android Ortak Çekirdeğinin Android 12 linux 5.4 ağacına bir dizi yeni işlem eklendi ve bu işlemlerden biri WireGuard VPN protokolü içindi. Linux çekirdeği geliştiricisi Greg Kroah-Hartman açıklamasında şunları söyledi:

“Bu taahhüt, WireGuard’ı, sanal ağ sürücüleri tarafından kullanılan normal RTNL yöntemiyle erişilebilen basit bir ağ aygıtı sürücüsü olarak uygular. Udp_tunnel API’leri, GRO, GSO, NAPI ve olağan ağ alt sistemi API’leri kümesinden yararlanıyor. ”

Android 12’nin resmi çıkış tarihine yaklaştığımızda, Android’in en son sürümünde WireGuard desteği hakkında muhtemelen daha fazla detay duyacağız.